NET’ler nereden başlar?

Genellikle bir kanser ilk gelişmeye başladığı vücut kısmına göre adlandırılır. Bu tümörün ilk oluşum yeri veya primer tümör olarak da bilinir. Kanser hücreleri İlk oluşum yerinden vücudun başka bir yerine yayılırsa, buna ikincil kanser veya metastaz adı verilir.

NET’lerde birincil tümörler vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir fakat en sıklıkla gastrointestinal kanalda (sindirim sistemi), pankreas ve akciğerlerde bulunurlar.

Ayrıca yumurtalıklar ve testisler gibi başka yerlerde de başlayabilir ve karaciğere veya kemiğe yayılabilirler.

Diğer kanserlere kıyasla NET’ler küçüktür ve yıllar içinde yavaş büyürler fakat bazı NET’ler diğerlerinden daha hızlı büyüyebilir. NET’ler genellikle tümörler büyüyüp yayılana kadar fark edilebilir belirtilere neden olmazlar. Fark edildiklerinde NET’lerin %50’si vücudun diğer bölgelerine yayılmış olur.

Tagged:

NET'ler Hakkında

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Henüz oy verilmedi.
Please wait...

NET'ler hakkında daha fazla bilgi edinin

Diagnosis & Testing

NET’lerin teşhisi

NET’lerin nasıl teşhis edildiği ve NET’lerin takibi için sağlık çalışanlarının kullanabileceği testler hakkında bilgi edinin.

Tanı ve Tetkik
Treating NETs

NET’lerin tedavisi

NET’ler için cerrahi, radyoterapi ve ilaçları kapsayan tedavi seçenekleri hakkında okuyun.

Tedavİ Seçeneklerİ
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x