Somatostatin reseptör tarama

Oktreotid tarama- veya somatostatin reseptör Somatostatin reseptör tarama (SRS) vücutta bazı nöroendokrin kanser hücrelerini saptamak için kullanılabilir. Test için genelde 2 gün içinde yapılan çok sayıda görüntüleme gerekir.

Birinci günde size somatostatin analoğu izleyici adı verilen radyoaktif maddeyi çok küçük miktarda içeren bir enjeksiyon yapılacaktır.

Somatostatin analoğu somatostatine çok benzeyen bir ilaçtır. Yüzeyinde somatostatin reseptörleri olan nöroendokrin hücreler somatostatin analoğu izleyiciyi kendine çekecek ve bağlayacaktır.

Aynı günün ilerleyen saatinde bu izleyiciyi tutmuş vücut alanlarını görmek için ilk görüntüler alınacaktır; bu belirli nöroendokrin kanserlerin yerini gösterebilir. Daha ayrıntılı görüntüler elde etmek için genellikle sonraki 24 ila 48 saat içinde başka somatostatin reseptör tarama da yapılır.

Kemik sintigrafisi

Kemik sintigrafisi NET kanserinin vücudun başka bir yerinden kemiğe yayılıp yayılmadığını belirlemek için küçük miktarda radyoaktif madde kullanılan bir görüntüleme testidir.

Kemik taraması işleminde genellikle tüm vücut taranır. Eğer bulgular kansere bağlı olabilecek kemik hasarı gösterirse daha fazla tanısal Net testleri gerekebilir. Bunlar BT, MRG veya biyopsi olabilir.

MIBG sintigrafi taraması

MIBG taraması vücutta NET’lerin yerini belirlemek için yapılabilecek başka bir görüntüleme testidir fakat okreotid taramasından daha az kullanılır.

Bunun için toplar damarınıza izotop denen bir maddenin enjekte edilir. MIBG taraması izotopun bağlı olduğu ‘iyot-131-metaiyodobenzilguanidin’ veya MIBG adlı kimyasaldan adını alır.

Bu enjekte edildikten sonra izotop vücuda yayılır ve tüm anormal alanlarda tutulur. Saatler veya günler sonra vücut gama kamerasıyla taranarak izotopu tutan alanlara bakılır.

Bununla doktorların belirli NET tiplerini de kapsayan anormal alanları belirlemesi ve yerini tam olarak saptaması mümkün olur.

Pozitron emisyon tomografi (PET)

PET taraması doktorların vücudunuzdaki organlar ve dokuların işlevini görmesini sağlayan özel bir görüntüleme testidir. Bunun için izleyici denen bir radyoaktif kimyasal madde düşük dozda koldan toplar damarınıza enjekte edilir.

PET taraması izleyiciden hücrelerinize yayılan enerjiyi saptar ve kayıt eder. Daha sonra bir bilgisayarda PET taramasının ayrıntılı, üç boyutlu görüntüleri oluşturulur. PET taraması genellikle NET’lerin boyutunu, yerini ve durumunu belirlemek için BT taraması ile birlikte yapılır.

Belirli NET tiplerini saptamak için PET taramasında belirli radyoaktif izleyiciler kullanılır:

Etiketlendi:

NET'ler hakkında

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Değerlendirme: 4.0. 1 oydan.
Please wait...

NET'ler hakkında daha fazla bilgi edinin

Learn about NETs

NET’ler hakkında

Karsinoid tümörler, Gİ-NET’ler, pankreatik NET’ler ve akciğer NET’leri ve NET’lerin belirtileri hakkında bilgi edinin

NET'ler hakkında bİlgİ edİnİn
Treating NETs

NET’lerin tedavisi

NET’ler için cerrahi, radyoterapi ve ilaçları kapsayan tedavi seçenekleri hakkında okuyun.

Tedavİ Seçeneklerİ
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x