Sindirim Sistemi Endoskopisi

Bu testte sindirim sisteminizi incelemek için endoskop adı verilen esnek bir kamera kullanılır. Bu esnek fiberoptik tüp ile boğazınızdan (gastroskopi) veya rektumdan (kolonoskopi) girilebilir. Her iki durumda da size önceden sakinleştirici yapılacaktır.

Doktorunuz ayrıca ince bağırsak kapsül endoskopisi de isteyebilir. Bunun için yaklaşık küçük bir hap boyutunda, bir esnek kamera, ışık kaynağı ve verici içeren bir kapsül yutulur. Bu kamera 8 saat boyunca saniyede altı fotoğraf çekerek bileğinize taktığınız küçük bir veri alıcısına görüntüleri iletir.

NET’lerin teşhisinde kullanılabilecek Endoskopi testleri şunlardır:

  • Üst Gİ endoskopisi
  • Kolonoskopi
  • İnce bağırsak kapsül endoskopisi
  • Endoskopik ultrason

Endoskopi testinde anormal görünen dokular saptanırsa endoskopi sırasında biyopsi amaçlı doku örneği alınabilir. Bulgular Nöroendokrin kanser olup olmadığını doğrulayabilir.

Bronkoskopi

Bronkoskopi testi hava yollarını görmek ve akciğer NET’leri gibi akciğer hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır. Bronkoskop burnunuzdan girip boğazınızdan geçerek akciğerlerinize ulaşır. Bu araç esnek fiberoptik malzemeden yapılmıştır ve ucunda bir ışık kaynağı ve izleme cihazı veya kamera vardır.

Testten önce burun ve boğazınıza lokal anestezik sprey uygulanacaktır. Gevşemeniz için olasılıkla bir sedatif de verilecektir.

Akciğer fonksiyon testleri

Akciğer fonksiyon testleri veya spirometri akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını ölçen bir grup testtir. Bu testler kapsamında nefesinizi tuttuktan sonra ölçüm cihazına kuvvetlice nefes vererek kısa sürede ne kadar güçlü hava üfleyebildiğiniz ölçülebilir.

Bulgular bazı akciğer hastalıklarının, örneğin akciğer NET’lerinin teşhisi için kulanılır. Aynı zamanda akciğer sorunlarının şiddetini ölçerler ve belirli bir akciğer hastalığı tedavisinin ne kadar etkili olduğunu izlemek için de kullanılabilirler.

Etiketlendi:

Net'ler hakkında

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Henüz oylanmadı.
Please wait...

NET'ler hakkında daha fazla bilgi edinin

Learn about NETs

NET’ler hakkında

Karsinoid tümörler, Gİ-NET’ler, pankreatik NET’ler ve akciğer NET’leri ve NET’lerin belirtileri hakkında bilgi edinin

NET'ler hakkında bİlgİ edİnİn
Treating NETs

NET’lerin tedavisi

NET’ler için cerrahi, radyoterapi ve ilaçları kapsayan tedavi seçenekleri hakkında okuyun.

Tedavİ Seçeneklerİ
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x