Ultrason

Ultrason insanların duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarını vücudun içinin görüntüsünü oluşturmak için kullanır. Bu testler tamamen ağrısızdır. Ultrason testi sırasında bu ses dalgaları dönüştürücü denen bir araç ile vücuttaki dokulara iletilir. Bu bilgi daha sonra bilgisayar ekranında görülür.

shutterstock_291654068

Bu testler genellikle hastanenin radyoloji bölümünde yapılır. NET’lerin teşhisinde yardımcı olabilecek iki tür ultrason vardır:

  • Abdominal ultrason- karın içindeki organları incelemek için kullanılabilir. Örneğin, NET’leri ve karaciğerdeki ikincil tümörleri (metastazlar) kolayca saptayabilir. Ancak, abdominal ultrasonla çok küçük tümörleri belirlemek güç olabilir. Abdominal ultrasonlar aynı zamanda gebe kadınların incelenmesinde kullanılır.
  • Endoskopik ultrason- abdominal ultrasonda net görülemeyen daha küçük tümörlerin saptanmasını sağlayabilir. Bu tür ultrason genelde sedasyon altında yapılır ve sindirim sistemine endoskopla bakılmasını gerektirir. Ultrason endoskopu sindirim sistemine genellikle anüsten yerleştirilir. Endoskopik ultrason sırasında biyopsi alınabilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT)

BT ve MRG, NET’lerin teşhisi için en önemli görüntüleme yöntemleridir. Bu yöntemler tümörün hem yerini hem de büyüklüğünü belirlemek için kullanılabilir.

BT radyasyon kullanarak vücudun içinin üç boyutlu görüntüsünü oluşturan özel bir tür röntgen cihazıdır. BT görüntüleme genellikle bir radyolog tarafından yapılır. Klasik BT görüntüleri daha çok tümörünüzün büyüme hızını ve NET’lerin tedaviye ne kadar yanıt verdiğini saptamak için kullanılır.

BT tarama öncesinde, taramada görünecek bir ‘kontrast ajan’ veya boya içmeniz istenebilir veya enjekte edilebilir. Bu kontrast ajan vücut içinde bazı alanları belirginleştirebilir. Böylece bulgular daha net görülür.

BT çekilirken tarayıcı üzerinizden geçerken 10 ila 20 dakika kadar hareketsiz yatmanız gerekecektir. MRG makinesinin aksine BT tarayıcı tüm vücudunuzun etrafını kapatmaz. Bu nedenle kapalı yer korkusu (klostrofobi) olan kişiler için daha rahat olabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)

MRG organlar, dokular, kemikler ve kan damarlarının kesitsel görüntüsünü oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgası enerjisini kullanan bir görüntüleme türüdür. Bir bilgisayar görüntüleri üç boyutlu resimlere dönüştürür. Ultrason veya BT tarama doktora teşhis için yeterli bilgi sağlamazsa MRG çekilebilir.

BT taramada olduğu gibi hareketsiz yatmanız gerekecektir. Siz makinenin içinde hareketsiz yatarken bu tarama daha uzun sürebilir (30 dakikadan 1 saate kadar).

Daha sonra bir radyolog, normal ve hastalıklı doku arasındaki farkı belirlemek için görüntülere bakacaktır. Bu şekilde bir tümör saptanırsa NET tipini belirlemek için ileri testler gerekebilir. Radyolog MRG’nin ilk bulgularını testten hemen sonra sizinle paylaşabilir. Bulguların tamamı genelde birkaç gün sonra doktorunuz için hazırlanmış olur.

shutterstock_331896419

MRG taraması röntgen ışınları değil manyetik alanlarla oluşturulduğu için nispeten zararsızdır. Testten önce doktorunuzun size söylemesi gereken bazı hazırlıklar ve önlemler vardır. Örneğin, her türlü metal cismi çıkartmanız gereklidir. Ayrıca cihaz oldukça gürültülü olabileceği için sesi engellemek amacıyla size kulaklıklar verilmelidir.

Ekokardiyografi

Ekokardiyografi kalbin ve kapaklarından ve bölümlerinden geçen kanın hareketli görüntüsünü ultrason kullanarak elde eden bir görüntüleme yöntemidir.

Karsinoid sendroma neden olan bazı NET tipleri kana serotonin ve taşikinler adlı hormonları salgılar. Bu hormonlar kalbe giderek kalp kapaklarını etkileyebilir.

 

Size karsinoid sendrom teşhisi koyulduysa uzman doktorunuz, kalp yetmezliği riskinizi saptamak ve değerlendirmek için ekokardiyografi ile kalbinizi inceleyebilir ve/veya NT proBNP adlı bir kan testi yapabilir.

Ekokardiyografi probu göğsünüze yerleştirilir ve görüntüler göğüs duvarının üzerinden çekilir (transtorasik ekokardiyografi)

Ekokardiyografinin bulgularına göre transözofageal ekokardiyografi veya kardiyak MRG gibi ileri tetkikler gerekebilir.

Etiketlendi:

NET'ler hakkında

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Henüz oylanmadı.
Please wait...

NET'ler hakkında daha fazla bilgi edinin

Learn about NETs

NET’ler hakkında

Karsinoid tümörler, Gİ-NET’ler, pankreatik NET’ler ve akciğer NET’leri ve NET’lerin belirtileri hakkında bilgi edinin

NET'ler hakkında bİlgİ edİnİn
Treating NETs

NET’lerin tedavisi

NET’ler için cerrahi, radyoterapi ve ilaçları kapsayan tedavi seçenekleri hakkında okuyun.

Tedavİ Seçeneklerİ
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x