İshal için beslenme önerileri

İshal çeşitli NET tiplerinde görülen bir belirtidir. Kronik ishal su ve kilo kaybına neden olabilir. Bu nedenle ishaliniz varsa doktorunuza bildirin. İshal ilaçları almadan önce mutlaka doktorunuza sorun çünkü bunlar bazı NET ilaçlarıyla etkileşebilir.

İshalde genel beslenme önerileri

İştah kaybı ve kilo kaybı

NET’lerle yaşayan biri olarak, çeşitli belirtiler ve tedavi yan etkileri nedeniyle kendinizi iyi hissetmiyorsanız iştahınız azalabilir. Bu kilo kaybına da yol açabilir.

Yemeyi istemeseniz bile yeterli gıda almak ve sağlıklı kilonuzu korumak iyileşmeniz için önemlidir. İyi beslenmek aynı zamanda NET kanseri ve kanser tedavisi ile fiziksel ve duygusal olarak daha iyi baş etmenizi sağlar.

Bulantı, kusma, kabızlık veya mide ağrısı gibi diğer sindirim sistemi şikayetlerinizi rahatlatmanın yollarını doktorunuza danışın.

İştahınız az olduğunda daha iyi gıda almak için ipuçları

  • Günde beş veya altı öğün ve acıktığınızda ara öğün yiyin
  • Günün hangi saatinde acıktığınızı belirleyin, o saatlerde mutlaka yiyin ve yemek miktarınızı sınırlamayın
  • Kalori ve proteinden zengin ara öğünler yiyin, örneğin çerez, yoğurt, peynir, yumurta, milkshake, dondurma, tahıl gevreği veya muhallebi
  • Sevdiğiniz yiyecekleri atıştırmalık olarak el altında tutun
  • Yiyeceklere sos, et suyu, tereyağı, peynir, krema ve ceviz-fındık vb ekleyerek kalori ve protein miktarını arttırın
  • Sıvıları öğünlerle değil öğün aralarında için. Yemekte sıvı almak çabuk doymanıza neden olabilir.
  • Alışveriş yapmak veya yemek pişirmek için haliniz olmadığında aile üyelerinden veya arkadaşlarınızdan isteyin ve yemek siparişi vermeyi de düşünün.

Gıda takviyeleri

Vitamin, mineral veya bitkisel ürünler gibi gıda takviyeleri almadan doktorunuza danışın. Bazen ‘doğal’ takviyeler bile tümörünüze olumsuz etki yapabilir ve kanser tedavileriyle etkileşebilir.

‘Mucize ilaç ‘, ‘büyük buluş’ veya ‘yeni keşif’ olduğu iddia eden ürünlerden kaçının

Ayrıca, faydası olup yan etkileri olmadığını veya ‘gizli bileşen’ veya yöntem içerdiği iddia eden ürünlerden de kaçının. Bu tür iddialar sahte olabilir ve bu ürünler zararlı maddeler içerebilir.

Doktorunuz bu ürünlerle ilgili her ayrıntıyı bilmese de tehlikeli bir hata yapmanızı engelleyebilir.

Probiyotik takviyeler

Gastrontestinal (sindirim) sisteminize faydalı canlı bakteriler ve mayalar içeren takviyelere probiyotikler adı verilir. NET’leri olan bazı kişiler bunları almaktan fayda görebilir.

‘İyi’ bakteriler laktobasil veya bifidobakteri içeren yoğurt gibi probiyotik takviye ürünlerini pek çok süpermarkette bulabilirsiniz.

Bu ‘iyi’ bakteriler bazı süt ürünlerinde bulunur ve NET’lerin yanı sıra huzursuz bağırsak sendromu olanlara da faydalı olur.

Probiyotik takviyelerinin NET’leri olanlara nasıl fayda sağladığı tam olarak bilinmemektedir. Bir teori, NET’leri olanların bağırsaklarında çok fazla ‘kötü’ bakteri olduğu ve probiyotiklerin iyi ve kötü bakteri oranını düzelttiği için NET’leri olanlarda yarar sağladığıdır.

Bağırsakta çok fazla ‘kötü’ bakteri olması ince bağırsakta aşırı bakteri çoğalması veya ‘SIBO’ olarak da bilinir ve genelde antibiyotiklerle tedavi edilir. Doktorunuz basit bir nefes testiyle bunun sizde olup olmadığını anlayabilir.

Etiketlendi:

İpuçlar ve Araçlar

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Henüz oylanmadı.
Please wait...
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x