Ağlamak için kendinize izin verin

Ağlamak sıkıntılı duyguları bırakmanın sağlıklı bir yoludur fakat başkalarının önünde ağlamak zor olabilir.

  • Gözyaşlarını bırakmak için insanlardan veya kargaşadan uzak güvenli bir yer bulun
  • Yalnızken ağlamak daha kolay olabilir
  • Ya da yakın bir arkadaşınızdan siz ağlarken sadece yanınızda olmasını isteyin
  • Eğer ağlama uzun süre ve çok yoğun olursa doktorunuzu görün çünkü bu tedavi edilebilir bir surum olan depresyonun belirtisi olabilir.

Arkadaşlara ve aileye söylemek

Teşhisiniz hakkında arkadaşlarınız veya ailenizle konuşup konuşmamak sizin kararınızdır. Umutlarınızı, korkularınızı ve tıbbi olayları insanlarla paylaşmak sizi onlara yakınlaştırabilir ve yükünüzü hafifletebilir.

Önce, ne kadarını paylaşmak istediğinizi düşünün. Kısaca hangi tip NET olduğunuzu, hangi tedavilerin gerekebileceğini ve uzun dönem tahminler veya prognozun ne olduğunu açıklamak isteyebilirsiniz.

İnsanlar genelde ilk olarak eşine veya hayat arkadaşına, sonra aileden ve arkadaşlardan birkaç kişiye söyler. Çocuklarınıza da anlayacakları şekilde anlatmak önemlidir.

Başkalarıyla konuşurken aklınıza gelen soruları doktorunuza sormak için not almak isteyebilirsiniz veya multidisipliner ekibinize sorabilirsiniz.

Bütün bunları bir veya iki yakın arkadaşınıza yüz yüze veya telefonda anlatmak iyi gelebilir fakat çok kişiye anlatmak yorucu olabilir. Bu nedenle yakın akrabalarınızla bu konuyu konuşmak istemezseniz arkadaşlarınızdan durumunuzu açıklamanız için yardım etmelerini isteyin.

Modern bir çağda yaşıyoruz ve düşüncelerinizi yakın akraba ve arkadaşlarınızdan bir grupla paylaşmak isterseniz özel bir Facebook grubu kurarak veya whatsapp gibi akıllı telefonunuzdaki bir konuşma uygulamasıyla sosyal medyadan, hatta aylık e-posta, mektup veya telefon görüşmesi ile temasta kalarak nasıl olduğunuzu onlara bildirebilirsiniz.

Başkalarına anlatmak için ipuçları

  • Paylaşmak istediğiniz önemli konuları bilin
  • Hazır olduğunuzda haber verin
  • Sorular için hazırlıklı olun fakat kendinizi hepsini cevaplamak zorunda hissetmeyin
  • Sınırlar çizin. Teşhisinizle ilgili her ayrıntıyı herkesle paylaşmak zorunda değilsiniz.
  • Yakın bir arkadaş veya akrabadan durumunuzu başkalarına açıklamak için yardım isteyin.

Arkadaşlarınızın alışmasına yardım edin

Arkadaşlarınız da teşhisiniz ve uzun süre kanserle yaşamak ile ilgili sizinle rahat konuşmanın bir yolunu arıyor olabilir. Size nasıl davranacakları konusunda yönlendirilmek isteyebilirler. Onlara size nasıl yardım edebileceklerini söyleyin. Bu onlara duygularınızı anlamak ve ihtiyaçlarınızı görmek için fırsat verir.

NET’ler hakkında daha fazla bilgi almak isterlerse örneğin onlara bu siteden bahsedin ya da ilgilenmek isterlerse okuyabilecekleri başka bilgi kaynağına yönlendirin..

Başkaları teşhisinizle başa çıkamazsa

Bazı insanlar NET teşhisiyle ilgili söylediklerinizle başa çıkamayabilir veya ilgilenmeyebilir. Hastalığınızdan bahsetmekten rahatsız olabilirler ve bunu yapmak zorunda kalmamak için uzak durabilirler.

Bu tür tepkilerin sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin – herkes kanser hakkında rahatça konuşamaz. Bazıları sizin değil kendi deneyimleri veya kendi duyguları nedeniyle sizi dinleyemez.

Bunun bir sorun haline gelmesine izin vermeyin. Belki de bu koşulda konuşmak için en doğru kişi değildirler. O yüzden vereceğiniz haberle daha iyi başa çıkabilen başka arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı bulun.

Bazen başlangıçta teşhisinizle ilgili anlatacaklarınızı dinlemek istemeyen bu kişiler daha sonra bunu duymaya hazır olabilir. O nedenle hazır olduklarında NET’lerinizle ilgili konuşmaya açık olun.

Çocuklarla Konuşmak

Çocuklarınız veya torunlarınız ile hastalığınızla ilgili açık, duyarlı biçimde konuşmak faydalı olabilir. Küçük çocuklar ailede bir sorun olduğunda bunu çoğunlukla hissedebilir. Eğer bir şeyin yolunda olmadığını hisseder ama ne olduğunu kavrayamazlarsa en kötüsünü hayal etmeye başlarlar.

Bu nedenle çocuklar ve ergenlerle anlayacakları bir dil kullanarak dürüst bir konuşma yapın. Çok küçük çocuklara anlatırken oyuncaklar veya resimler kullanabilirsiniz. Sağlığınızda oluşabilecek değişimlerin onların günlük hayatı için ne anlama geleceğini anlamalarını sağlayın. Tepkileri ve ihtiyaçları yaşlarına göre farklı olacaktır.

Etiketlendi:

NET ile yaşamak

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Değerlendirme: 5.0. 1 oydan.
Please wait...
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x