Çalışma süresini düzenlemek

Çalışmaya devam etmek veya ara vermek kararı tedavi sırasında ve sonrasında kendinizi nasıl hissedeceğinize bağlıdır. Hareket halinde olmanın yorgunluğunuzu azalttığını ve enerji düzeyinizi arttırdığını fark edebilirsiniz.

Çalışma kararınız ayrıca işvereninizin desteği ve esnekliğine bağlıdır. Tedavi sırasında çalışmaya devam etmek isteyenlerin çoğu belirli bir kapasiteyle bunu yapabilir. Bazı kişiler bir süre çalışma sürelerini değiştirerek düzenleme yapar – veya kısmi süreli çalışır veya kendi işini yapar. Siz de bir süre ara vermeyi veya yaşınıza ve maddi durumunuza göre, emekli olmayı düşünebilirsiniz.

NET’lerle yaşayan diğer kişiler gibi siz de olasılıkla doktorunuzla görüşmek, kanser tedavileri almak ve hastalığınızın takibi için testler yaptırmak için pek çok randevuya gideceksiniz. Bu randevuların bir kısmı çalışma saatlerinde iş yerinize uzak olabilen tıp merkezlerinde olabilir.

Doktorunuza, telefonla veya Skype gibi internet araması kullanarak tıbbi görüşme yapmak gibi yolculuk sürenizi kısaltmanın yolları konusunda danışınız.

İşverenime söylemek zorunda mıyım?

Teşhisiniz veya tedavinize dair tüm ayrıntıları işvereninizle paylaşma zorunluluğunuz yoktur fakat çalışmanızı etkileyebilecek veya siz ve diğerleri için sağlık ve güvenlik riski oluşturabilecek her şeyi bilmeleri gerekir.

Lütfen iş sözleşmenizi kontrol ederek işvereninizle ne kadarını paylaşmanız gerektiğini öğrenin çünkü sözleşme koşullarına göre farklılık gösterebilir.

Örneğin, aşağıdaki bilgileri vermek isteyebilirsiniz:

  • Çalışmaya devam edebilecek misiniz ve ne süreyle
  • Tüm görev sorumluluklarınızı yerine getirebilecek misiniz s
  • İşyerinizdeki diğer kişilerin bilmesini istiyor musunuz
  • Tedavi ve nekahat için işten ayrılmanız gerekecek mi ve ne zaman dönebileceksiniz
  • İşteki performansınızı ve güvenliğinizi etkileyebilecek yan etkileri olabilecek ilaçlar alıyor musunuz
  • Çalışma ortamı veya çalışma süreleri konusunda herhangi bir düzenlemeye ihtiyacınız olacak mı

 

Bu bilgileri paylaşırsanız işvereninizden bunları başkalarına açıklamamasını isteme hakkınız vardır.

Bu bilgileri vermeden önce doktorunuz veya multidispliner ekibinizle konuşmanız gerekebilir ve bazı yanıtlar tedaviye başlandıktan sonra verilebilir. Eğer hasta olduğunuz için ücretli izin alırsanız işvereniniz doktorunuzdan hasta olduğunuza dair bir tıbbi rapor isteyebilir.

Etiketlendi:

NET ile yaşamak

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Değerlendirme: 5.0. 1 oydan.
Please wait...
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x