Radyofrekans ablasyon

Radyofrekans ablasyon karaciğerde nispeten az sayıda ikincil tümörü (metastazları) olan bazı NET hastalarında kullanılabilir.

Tedavi sırasında bir Görüntüleme cihazı yardımıyla bir iğne tümörün merkezine yerleştirilir ve tümörü tahrip etmek için orta düzeyde akımla ısı oluşturulur.

Radyofrekans ablasyon nispeten daha az invazif bir işlemdir.

Tedaviden önce size lokal anestezi veya genel anestezi uygulanacaktır.

Perkütan alkol enjeksiyonu

Perkütan alkol enjeksiyonu deriden geçerek doğrudan karaciğerdeki kitleye saf alkol enjekte edilmesidir. Bu işleme perkütan etanol enjeksiyonu da denir.

Bu işlem, doktorun alkolü tam olarak nereye enjekte edeceğini görmesi için ultrason eşliğinde yapılır. Alkol dokuyu susuz bırakarak ve kan akımını keserek kanseri yok eder.

Karaciğer kemoembolizasyon

Karaciğer kemoembolizasyon ve embolizasyon karaciğer kanserlerinin tedavisinde kullanılan işlemlerdir. Kemoterapi, karaciğerdeki tümöre kan sağlayan hepatik (karaciğer) atar damarına enjekte edilir.

Tümör hücrelerine temas eden yüksek dozda kemoterapi tümörü öldürür.

Radyoembolizasyon

Karaciğer kanserinizin tedavisi için doktorunuz size radyoembolizasyon denen farklı bir işlem önerebilir. Hepatik kemoembolizasyona benzer fakat karaciğerdeki NET hücrelerinin kan akımını engellemek için kemoterapi yerine radyasyon kullanılır. Bu süreç tümörün kana hormon salgılamasını durdurur.

Bu işlemde, doktorunuz karaciğer tümörüne kan akımı sağlayan hepatik (karaciğer) atar damarına radyoaktif madde içeren küçük tanecikler enjekte edecektir. Partiküllerdeki radyasyon tümöre giden kan akımını ve kanser hücrelerinin DNA’sını hasara uğratarak büyümesini durdurur.

Kriyoablasyon

Kriyoablasyon bazen karaciğer kanserinin tedavisinde kullanılır. Bu işlemde ince, çubuk benzeri bir iğne (kriyoprob) deriden geçip kanserli tümörün merkezine yerleştirilir. Dokuyu dondurarak tahrip etmek için kriyoprobdan bir gaz pompalanır. Bu dokuların daha sonra çözülmesi beklenir.

Karaciğer kanserini tahrip etmek ve ortadan kaldırmak için çok sayıda kriyoablasyon seansı gerekebilir. Kriyoablasyon aynı zamanda perkütan kriyoablasyon, kriyo-cerrahi veya kriyoterapi olarak da bilinir.

Etiketlendi:

NET'ler Hakkında

Bu konuyu takip et

Bu içeriği oyla

Henüz oylanmadı.
Please wait...
Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x