Helen

“Neyle karşı karşıya olduğumu ve ne yapmam gerektiğini bilmek bana güven veriyor. Bir ekibin parçası olduğumu hissediyorum ve herkes bana çok iyi bakıyor.”

Çok uzun yıllardır, daha nöroendokrin kanseri düşünmezken de belirtilerim vardı, bu hastalığı hiç duymamıştım. Doktora gittim, randevularıma hep dikkat ederim, ani kızarma ve terlememi açıklayan tiroid sorunlarım vardı. Ayrıca böbrek sorunum vardı, bu da yan ağrımı açıklıyordu.

Apandiste bir sorun olduğunu düşündüler ama çok uzun süredir huzursuzdu ve 20 yıl kadar önce testler yaptırdım ve huzursuz barsak sendromum olduğunu bulmuşlardı ve birkaç nodül çıkarttılar, bana konunun kapandığını söylediler. Bana verilen tedavi parasetamoldü. Ellili yaşlarımın başındaydım.

Hayat devam etti. Terleme ve ani kızarma krizlerim oluyordu, bana gergin olduğum söylendi. Ben gergin biriyim. Menopoz öncesinde, menopozda, menopozdan sonra kızarmalar devam etti.

Yaklaşık 5 yıl önce günde dört beş kez tuvalete çıkmaya başladım. Bunun üzerinde pek düşünmemiştim. Hala 6 ayda bir kontrollerime gidiyordum vs.

Bir gün yan tarafımda şiddetli ağrım oldu, iki veya üç gün sürdü. Tam göğüs kafesimin altındaydı. Aile hekimim “Bundan hoşlanmadım, bir ekografi çektir” dedi.

Radyolog dedi ki “sende birden fazla sorun var. Apandiste karsinoid tümör olduğunu düşünüyorum ve karaciğerinde de çok sayıda tümör görünüyor, çok çabuk hastaneye gitmelisin.”

Bu çok ürkütücüydü ama herhalde 20 yıldır belirtilerim vardı ve sadece 3 yıldır tedavi görüyorum.

Tedavimden çok memnunum. 3 yıldır devam ediyorum. İnternette ‘karsinoid kanser’ olarak ararsanız, şansınız yoksa 3 yıllık ömrünüz kaldığına rastlayabilirsiniz. 3 yıldır tümörlerimde değişiklik olmadı ve tedavimden gerçekten memnunum.

Gen İlaç

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.'nin koşulsuz desteğiyle hazırlanmıştır.

Bu site Nöroendokrin Tümörlerde merak edilen konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

©️ 2020 Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş. (Mustafa Kemal Mah. 2119. Sok. No:3 D:2-3 Balgat 06520 Çankaya, Ankara, Türkiye +90 312 219 62 19)
x